Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Opracowania
www.netb.pl
2019-08-01
Sieci handlowe i inni uczestnicy rynku na wojnie z plastikiem

Według organizacji Greenpeace, do tej pory na świecie wyprodukowano 8 mld ton plastiku, a tylko 9 proc. trafiło do ponownego użycia. W Polsce zużywa się 3,5 mln ton plastiku rocznie. Największym odbiorcą tworzyw sztucznych w Polsce jest sektor opakowań, który konsumuje 33 proc. wyprodukowanego plastiku. To branża, która w pierwszej kolejności będzie musiała znaleźć skuteczny sposób na recykling odpadów z plastiku – mówi dr Justyna Berniak-Woźny z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

– Mimo, że plastik kojarzy się nam przede wszystkim z plastikowymi butelkami PET, to ich produkcja stanowi jedynie 14 proc. udziału w sektorze opakowań. Z danych Deloitte wynika, że najwięcej plastiku zużywamy do produkcji toreb na zakupy wielokrotnego użytku, folii oraz tacek do żywności. Ogromny problem stanowią plastikowe produkty jednorazowego użytku tzw. Single Use Plastic (SUP), bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie codzienne życie tj. patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki. Jednak decyzją UE od 2021 r. produkty te będą całkowicie zakazane – mówi dr Justyna Berniak-Woźny z Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Dodaje, że UE tworzy ramy przepisów, ale jak zostaną one wykorzystane do walki z SUP, zależy od krajów członkowskich UE. - Przykładowo, Greenpeace Polska zachęca nasz rząd do wprowadzenia planu zmniejszenia użycia wszystkich przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku (poza koniecznymi wyjątkami tj. produkty medyczne). Redukcja miałaby wynosić 50 proc. do 2025 r. i 80 proc. do 2030 r. Remedium na narastający problem plastikowych śmieci może okazać się wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań (ROP) - tłumaczy ekspertka.

Co to oznacza? – Producenci opakowań z tworzyw sztucznych będą ponosić koszty ich późniejszej zbiórki i przetworzenia – mówi dr Justyna Berniak-Woźny z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. - Może to również oznaczać, że każde wprowadzane na rynek opakowanie z tworzyw sztucznych będzie musiało zawierać określony procent materiałów pochodzących z recyklingu – dodaje Justyna Berniak – Woźny. Zdaniem ekspertki warto czerpać wzorce z takich krajów jak Norwegia, gdzie 92 proc. plastikowych butelek jest przerabianych i wykorzystywanych ponownie jako butelki. Jak to możliwe? - Norweski rząd nakłada podatek ekologiczny na wszystkich producentów plastikowych butelek. Jest on zależny od poziomu recyklingu. Im więcej recyklingują, tym mniejszy płacą podatek. Jeśli poddadzą recyklingowi ponad 95 proc. produktów, są z podatku zwolnieni – podkreśla dr Justyna Berniak- Woźny z AFiB Vistula.

- W resorcie środowiska trwają prace nad wprowadzeniem ROP, ale nie jest jeszcze przesądzone jak ten mechanizm będzie ostatecznie funkcjonował. Według Krajowej Izy Gospodarczej wprowadzenie ROP w Polsce pozwoliłoby zyskać 30-40 proc. udziałów producentów opakowań w kosztach gospodarowania odpadami komunalnymi - dodaje.
- Wojna z SUP byłaby trudna bez zaangażowania biznesu – a w szczególności sieci handlowych. Przykładowo Carrefour we Francji testuje sprzedaż produktów w opakowaniach zwrotnych. Sieć w jednym ze swoich polskich sklepów w Bydgoszczy umożliwia klientom zakup na wagę i zapakowanie towaru we własne opakowania – wielokrotnego użytku. Natomiast Lidl wprowadził akcję Kupuję, nie marnuję, która wpisuje się w globalną strategię zero waste. Sieć Biedronka ogranicza plastik w opakowaniach produktów sprzedawanych pod markami własnymi. Celem jest wyeliminowanie ze środowiska nawet 334 ton plastiku rocznie. Tylko w 2017 r., zmniejszając gramaturę opakowania na wodę Polaris, udało się tak zaoszczędzić przeszło 155 mln ton plastiku. Ikea podjęła zobowiązanie do wycofania wszystkich plastikowych produktów jednorazowego użytku zarówno z restauracji i bistro, jak i z asortymentu w sklepach IKEA na całym świecie do 2020 roku - informuje ekspertka.

Dr Justyna Berniak-Woźny dodaje, że również polskie miasta zaczynają podejmować działania dążące do redukcji wykorzystania SUP. - W Urzędzie Miasta Krakowa umieszczono butelkomat służący do skupu plastikowych butelek. W Wałbrzychu od 1 maja obowiązuje zakaz używania w miejskich instytucjach jednorazowych, plastikowych opakowań i naczyń. Plastikowe jednorazówki nie będą też obecne na żadnej imprezie, którą współorganizować będzie miasto. W Sosnowcu powstała wspólna inicjatywa miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami. W pięciu punktach miasta umieszczono automaty do segregacji butelek PET. Każdy, kto wrzuca do automatu butelkę PET może przeznaczyć dziesięć groszy za każdą z butelek na jeden z trzech klubów sportowych grających pod szyldem Zagłębia Sosnowiec (hokej, koszykówka, piłka nożna). Wystarczy tylko nacisnąć przycisk przypisany do klubu, a środki trafią raz w roku na jego konto. W Warszawie stanęły do tej pory dwa recyklomaty – na placu Bankowym i przy ul. Ząbkowskiej. Do urządzeń można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz aluminiowe puszki. W zamian można zyskać ECO – punkty w aplikacji ETS Portfel, które w przyszłości będzie można wykorzystać na rabat na kawę, tańszy bilet do kina, czy do teatru. W całej Warszawie ma stanąć 10 takich urządzeń - wylicza dr Justyna Berniak-Woźny.
Zdaniem ekspertki zmiany w zakresie odpowiedzialnego wykorzystania plastiku wymagają zaangażowania wszystkich uczestników rynku, czyli instytucji państwowych, samorządów, organizacji biznesowych, organizacji non-profit oraz samych konsumentów. Dotychczas podejmowane działania polegają głównie na wycofywaniu plastikowych produktów jednorazowego użytku i wprowadzaniu alternatyw umożliwiających ich recycling, biodegradowalnych lub wielokrotnego użytku. Dużą nadzieją w walce z plastikiem są innowacje w obszarze nowych tworzyw sztucznych jak biotworzywo opracowane przez naukowców z Politechniki Gdańskiej, które ma służyć do produkcji opakowań jednorazowych. Biotworzywo wykorzystane przy produkcji słomek czy sztućców sprawi, że będą ulegać pełnej biodegradacji.

- Nowe inicjatywy i dobre praktyki pojawiają się niemal każdego dnia, ale to od nas zależy w jaki sposób to tych inicjatyw podejdziemy i jak bardzo jesteśmy zdeterminowani do wyeliminowania zbędnego plastiku z naszego życia i środowiska naturalnego - podsumowuje dr Justyna Berniak- Woźny.

Źródło: portalspozywczy.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Niemiecki startup wkracza z przyprawami na polski rynek
-Drogi listopad
-Co dziesiąty Polak po świętach zmarnuje ponad 2 kg produktów
-Pracownicy z Ukrainy są coraz rzadziej postrzegani w naszym kraju jako zagrożenie
-Rośnie podaż warzyw korzeniowych. Ceny spadają
-Żywność na wagę w sklepach: Strzępki pleśni, niezadeklarowane konserwany i zawyżona należność
-W sklepie Nestle można zapłacić skanem twarzy
-Handel wydaje najwięcej na reklamę, nie oszczędzają też producenci żywności m.in. słodyczy
-Konsumenci płacą za parking pod sklepem. Czy jest to zgodne z prawem? Tak, ale...
-Francja zakaże Czarnego Piątku?
-Co trzeci Polak kupuje roślinne odpowiedniki mięsa - raport Roślinniejemy
-KRIR apeluje o całkowitą depopulację dzików
-Eksport japońskiego piwa i sake do Korei Południowej drastycznie spadł
-Głos KFPZ w sprawie pozostałości glifosatu w kaszy gryczanej – czy pochodziła ona z importu?


 
Archiwum
- Grudzień 2019
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.