Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy - Rynek mleka
www.netb.pl
2019-05-22
Mleczna środa: Rynki światowe a ceny konsumpcyjne w Polsce

Polskie mleczarstwo, z racji konieczności dużego eksportu, jest uzależnione od sytuacji na rynku światowym. Jak globalna koniunktura na produkty mleczne wpływa na ceny dla polskich konsumentów?

Ze wstępnych danych wynika, że w ubiegłym roku przychody mleczarstwa osiągnęły poziom około 33 mld złotych, podczas gdy w 2017 roku przychody te wyniosły 33,7 miliarda złotych. Dla porównania warto przypomnieć, że w 2015 roku - roku kryzysu, przychody przetwórców osiągnęły zaledwie 26,9 mld zł. Obecnie ceny są w miarę stabilne. Jak zauważa Małgorzata Wysocka, członek zarządu, Polish Dairy Sp. z o.o, sytuacja na rynku nabiału w I kwartale 2019 roku w Unii Europejskiej na większości produktów była i nadal jest stabilna. - Ilość skupionego mleka w UE jak również cena skupu w 2019 roku ulegały tylko niewielkim wahaniom i nie ma żadnych przesłanek, żeby w najbliższym czasie to się zmieniło, ponieważ ceny płacone rolnikom za mleko są zadowalające. Na ilość mleka skupionego mogą mieć wpływ tylko warunki atmosferyczne na świcie – mówi Małgorzata Wysocka.

Wskazuje, że największe zmiany cenowe jeżeli chodzi o produkty nabiałowe w tym czasie in plus były na mleku odtłuszczonym w proszku, którego cena po bardzo niskim poziomie w 2017 i 2018 roku ukształtowała się na poziomie 7,60 – 7,80 zł/kg. Ten wzrost cen spowodowany jest między innymi rozdysponowaniem zapasów interwencyjnych w UE. Odwrotną sytuację obserwujemy na rynku masła i śmietanki. Tutaj ceny w 2019 roku po bardzo wysokich i wcześniej nie spotykanych poziomach cenowych w 2017 i 2018 roku uległy obniżeniu do poziomu 17 zł/kg na masło w blokach.

- Ceny w UE są obecnie dużo niższe na masło jak również na mleka w proszku, czy sery niż ceny na największej giełdzie mleczarskiej na świecie – GDT o kilkanaście procent. Również ceny proponowane przez unijnych przetwórców są niższe niż ceny z amerykańskich mleczarni. Dlatego też na świecie jest duży popyt na produkty nabiałowe z UE, bo są konkurencyjne cenowo i są wysokiej jakości. Następstwem tego jest znaczny wzrost sprzedaży ilości sprzedaży odtłuszczonego mleka w proszku z Europy do Chin i na Filipiny, czy 41% wzrost eksportu serów z UE do Japonii – największego importera serów na świecie – mówi przedstawiciel Polish Dairy.
Jak sytuacja na światowych rynkach ma się do polskich cen konsumpcyjnych nabiału? - Według szacunków Banku BNP Paribas w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. ceny detaliczne mleka, jogurtów i serów były 0,8 proc. wyższe niż przed rokiem, co oznacza, że przeciętnie, produkty mleczarskie potaniały względem innych produktów żywnościowych, gdyż ceny detaliczne żywności ogółem były o 1,5 proc. wyższe niż w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. - mówi Paweł Wyrzykowski, analityk sektora rolno-spożywczego, BNP Paribas. Zauważa, że w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. relacje cen zbytu większości przetworów mleczarskich do cen skupu mleka były podobne jak przed rokiem. Wyjątek stanowiły proszki mleczne oraz masło.

- Według danych GUS, w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r., średnia cena skupu mleka w Polsce wyniosła 139,49 zł netto za 100 litrów i była o 0,5 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2018 r. Ceny zbytu serów dojrzewających przez producentów były podobne jak przed rokiem. W rezultacie relacje cen zbytu sera edamskiego względem cen skupu mleka obniżyły się o 0,2 proc., podczas gdy w przypadku serów Gouda poprawiły się o 1,6 proc. - mówi. Analityk wskazuje, że w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. średnie ceny zbytu mleka spożywczego były o zaledwie 0,3 proc. wyższe niż przed rokiem, co w konsekwencji oznaczało 0,2-proc. pogorszenie relacji względem cen płaconych producentom za mleko. Natomiast w przypadku relacji cen zbytu jogurtów naturalnych odnotowano 4,7-procentowe pogorszenie. - Największe pogorszenie relacji cenowych odnotowano w przypadku masła. Ceny masła w blokach w pierwszych dwóch miesiącach br. były o 14,6 proc. niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem, co w konsekwencji przełożyło się na 15-proc. pogorszenie relacji względem cen skupu mleka. Należy natomiast zauważyć, że z uwagi na wzrost cen odtłuszczonego mleka w proszku, relacje cen zbytu tego produktu względem cen skupu mleka poprawiły się o 10,6 proc. - dodał Wyrzykowski. Według szacunków Banku BNP Paribas w pierwszych dwóch miesiącach 2019 r. ceny detaliczne mleka, jogurtów i serów były 0,8 proc. wyższe niż przed rokiem, co oznacza, że przeciętnie, produkty mleczarskie potaniały względem innych produktów żywnościowych, gdyż ceny detaliczne żywności ogółem były o 1,5 proc. wyższe niż w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r.

Fragment artykułu z najnowszego numeru pisma Rynek Spożywczy.

Źródło: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Rosja importowała więcej produktów mleczarskich niż podawały oficjalne źródła
-EDA: Walki na rynku lotniczym uderzają w europejskie sery i inne produkty mleczne
-Polska produkcja mleka za duża w stosunku do potrzeb polskiego rynku
-EDA: Mleczarstwo straci na cłach USA
-EDA: Dzieci do piątego roku życia powinny unikać napojów na bazie roślinnej
-Mleczna środa. Prezes Spomleku: polski konsument często niepotrzebnie obawia się soli, cukru czy laktozy i glutenu
-EDA: Sektor mleczarski daje 10 mld euro dodatniego bilansu handlowego UE
-Mleko bez GMO
-Organizacje mleczarskie wybrały polskich kandydatów do zarządu EDA
-Mleczna środa: Mleko z wodą? Ruszą kontrole w mleczarniach
-Mleko w skupie drożeje
-Mleczna środa: Mleczarze obawiają się Brexitu
-EDA przedstawiła wytyczne do. opakowań plastikowych
-Mleczna środa: Jak susza rolnicza wpływa na producentów mleka?


 
Archiwum
- Październik 2019
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.