Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy - Rynek mleka
www.netb.pl
2019-03-27
Mleczna środa: Mleczarstwu może zabraknąć specjalistycznej kadry

Podczas tegorocznego Techmilku, pojawiły się pytania o absolwentów. - Mamy za mało studentów i to jest wielki problem, nie tylko dla uczelni, ale przede wszystkim dla przemysłu – uważa prof. Jan Limanowski, kierownik katedry Inżynierii i Aparatury Procesowej na Wydziale Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

- Jako pracownik dydaktyczny uczelni widzę jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zainteresowanie studiami technicznymi mającymi związek z przetwórstwem mleczarskim. Nie mówię o studiach technologicznych, bo Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest wydziałem technologicznym, ale prowadzimy jeden kierunek techniczny – inżynierię przetwórstwa żywności. Mamy tutaj totalny kłopot. Dwa lata temu w ogóle nie było naboru, bo jeśli dobrze pamiętam zgłosiło się sześć czy siedem osób i rektor nie zgodził się na uruchomienie tego kierunku. Natomiast w tym roku, dzięki usilnym staraniom, które polegały m.in. na tym, że jeździliśmy do szkół, rozreklamowany był kierunek, współpracowaliśmy z przemysłem i zakładami. Pojawiło się 9 osób. Te nakłady, które ponieśliśmy na nasze działania promocyjne, spowodowały zgłoszenia zaledwie dziewięciu osób! Tylko i wyłącznie dlatego, że prowadzimy także kierunek anglojęzyczny foodingeniring, to rektor zgodził się warunkowo na uruchomienie kierunku. Studia zaczęło 9 osób, z czego teraz zostało już 7 lub 6. Ponieważ dwie czy trzy osoby odpadły z powodu kłopotów z matematyką, fizyką czy chemią – mówi prof. Limanowski.

Profesor podsumowuje, że na dobrą sprawę, wydział nie ma kogo uczyć. - Ponadto, w naszej ocenie obecnie studenci nie są najlepsi. Fakt, to nie są łatwe studia, ale nie są również przesadnie trudne. Nie twierdzę, że młodzież jest leniwa, tak możne powiedzieć o jednostkach, ale nie można tak uogólniać. Nasi absolwenci potem są jeszcze oceniani przez pracodawców. My z nimi, z zakładami mleczarskimi, pozostajemy w kontakcie i okazuje się, że coś nie działa jak należy. Mamy dobre programy nauczania, doświadczoną i sprawdzoną kadrę, więc wydawało by się, że studenci powinni być dobrze wyedukowani, a okazuje że mamy jakieś dziwne kłopoty. Nie potrafię zdefiniować dlaczego tak jest, mimo tak ogromnych starań. Rozumiemy, że jest tzw. dołek demograficzny”, że młodzi ludzie nie chcą studiować, czy bardziej opłaca się w sensie finansowym skończyć szkołę pomaturalną. Proszę sobie wyobrazić, że jest w Olsztynie szkoła, która kształci kucharzy. Tam na jedno miejsce było sześciu chętnych. Dlaczego? Bo po otrzymaniu certyfikatu kucharskiego łatwiej znaleźć prace za granicą. Jesteśmy w rozterce i nie wiemy co będzie dalej – mówi Jan Limanowski.
Wydział Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prowadzi wspomniany już kierunek anglojęzyczny. Wygląda on tak, że pierwszy rok studiuje się inżynierię przetwórstwa żywności w Olsztynie, a potem studenci jadą na rok do Ofenburga do Niemiec. Praca inżynierska jest wykonywana w Niemczech lub w Polsce, więc część z tych osób wraca. Profesor zauważa, iż równocześnie funkcjonuje program Erasmus, więc mogą do nas przyjeżdżać osoby z innych krajów. - Była osoba z Turcji, z Hiszpanii, kilka osób z Kazachstanu, czekamy na sporą grupę osób z Chin. Ale to nie rozwiązuje naszych kłopotów. W języku angielskim musimy mówić o studiowaniu pełnych grup. Jesteśmy do tego przygotowani, ale problemem jest brak chętnych – przyznaje.

Najprawdopodobniej Wydział rozpocznie także kierunek Dairy Technology, czyli mleczarstwo od strony technologicznej. Będzie tam również elementy inżynierii procesowej. Ale trudno powiedzieć, czy odniesie sukces.

Profesor zapytany czy branża mleczarska zdaje sobie sprawę, że za niedługi okres może zabraknąć jej specjalistów, przyznał, iż ma tu pewne wątpliwości. - W mojej ocenie brakuje stałego kontaktu uczelni z zakładami. Nie ma takiej platformy, nie było takiej otwartej dyskusji co zrobić, jak zachęcić absolwentów szkół średnich do studiowania technologii przetwórstwa spożywczego. Trzeba podjąć natychmiastowe działania – podkreśla. W jego opinii, Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich czy właściwe ministerstwa, powinny coś zrobić w tej sprawie. - Jeśli dobrze pamiętam, to 4-5 lat temu powstała idea tzw. kierunków zamawianych pod nazwą inżynieria chemiczna i procesowa. W ministerstwie ktoś powiedział, że potrzebujemy określonych specjalistów, więc zapłaćmy najlepszym studentom, a przemysł będzie miał dobrych specjalistów. - Niestety ta koncepcja upadła – przyznaje profesor Limanowski.

- W mojej ocenie pierwszą i najważniejszą sprawą jest współpraca na linii przemysł-uczelnia. Jeżeli nie będzie otwartej rozmowy, próby wypracowania jakiś pomysłów czy rozwiązań to za kilka lat będzie bardzo brakowało wykwalifikowanej kadry nie tylko dla mleczarstwa, ale dla całego przetwórstwa spożywczego - podsumowuje.

Źródło: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Mleko w cenie
-Mleczna środa: Okiem serowara Vincent Vergne, francuski mistrz serowarstwa, zdobywca tytułu Meilleur Ouvrier de France w luty
-Wzrost cen płaconych za mleko w UE
-Wzrost cen płaconych za mleko w UE
-Chiny nie chcą już mleka bez laktozy
-Wzrost cen płaconych za mleko w UE
-Chiny nie chcą już mleka bez laktozy
-Mleczna środa: Mleczne sprawy na Forum Rynku Spożywczego i Handlu
-Zjazd Delegatów Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich
-Mleczna środa: Przyszłość imprez targowych
-Rosja importowała więcej produktów mleczarskich niż podawały oficjalne źródła
-EDA: Walki na rynku lotniczym uderzają w europejskie sery i inne produkty mleczne
-Polska produkcja mleka za duża w stosunku do potrzeb polskiego rynku
-EDA: Mleczarstwo straci na cłach USA


 
Archiwum
- Grudzień 2019
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.