Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy - Rynek mleka
www.netb.pl
2019-03-06
Mleczna środa: Jakie są nastroje producentów mleka?

Sieci handlowe nie będą mogły sprzedawać mleka, jeśli mleczarnie go nie przetworzą. Jedni i drudzy są uzależnieni od rolników i od tego ile mleka wyprodukują. Z tego powodu warto przyjrzeć się nastrojom, jakie panują wśród nich.

Obraz wsi i rolnictwa bardzo się zmienił przez ostatnie 20-30 lat. W 1989 roku produkcją mleka zajmowało się 1,4 miliona gospodarstw, a teraz 420 tysięcy. To pokazuje skalę zmian, jakie przeobraziły tę branżę. Sytuacja w sektorze produkcji mleka nie jest stała i zmiany są stosunkowo częste i znaczne. Ceny mleka, jakie rolnicy otrzymują, zależne są od wielu zmiennych: sytuacji i polityki danej mleczarni, regionu i przede wszystkim sytuacji na globalnym rynku. Od połowy 2016 roku sytuacja jest dobra. Rok 2018 i początek bieżącego, mimo że ceny mleka w skupie są niższe niż w 2017, to są na stosunkowo dobrym poziomie. - Nastroje rolników na razie są dobre, ale to się może szybko zmienić. Rolnicy w większości oczekują coraz wyższych cen, a jak na razie nie ma na to widoków. Mam nadzieje, że ceny na tym poziomie, na którym znajdują się obecnie, utrzymają się przez większą część roku. To byłoby korzystne dla rolników – mówi Andrzej Minarczuk, prezes OSM Kosów Lacki.

Także Stanisław Duch, dyrektor w SM Mlekovita mówi, że nastroje są dobre. - Może nie płacimy najwyższych cen w kraju, ale płacimy regularnie i ceny są stabilne. Nasi dostawcy doceniają to – mówi dyrektor Duch.

Natomiast Wiesław Żebrowski, prezes zarządu Ciechanowskiej Spółdzielni Mleczarskiej mówi, iż rolnicy, obserwując tendencję rynkowe, obawiają się spadku ceny mleka.

Z danych przedstawionych przez Waldemara Brosia, prezesa Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich, na seminarium Techmilk, wynika, że wartość sprzedaży mleka przez rolników w 2016 roku wyniosła 11,973 mln zł, ale już w 2017 roku - 15,730 mln zł, co daje dynamikę na poziomie – 131.4 proc.

W rozmowach z przedstawicielami branży przebija się jeszcze jeden temat, który wpływa na nastroje rolników. Problemem stają się ludzie z miast, którzy osiedlają się na wsi i terenach rolniczych. Nowym mieszkańcom przeszkadzają hałasy i zapachy wsi. Skarżą się policji, radnym i w rozmaity sposób utrudniają życia i pracę rolnikom. Problem jest na tyle poważny, że zajęła się tym Krajowa Rada Izb Rolniczych, która prowadzi kampanię informacyjną dla nowych mieszkańców wsi. Postuluje także wprowadzenie oświadczeń dla mieszkańców miast sprowadzających się na tereny wiejskie, iż znane są danej osobie warunki i specyfika warunków życia na terenach związanych z produkcją rolną i w związku z tym nie będzie występował z jakimikolwiek roszczeniami.
Omawiając nastroje rolników, warto przytoczyć badanie BGŻ BNP Paribas, Martin & Jacob. Na pytanie „Jaki będzie 2019 r. dla polskiego rolnictwa”, aż 10,3 proc. zapytanych rolników odpowiedziało - bardzo zły, a 23,9 proc. - raczej zły. Odpowiedzi „ani dobry, ani zły” udzieliło 39,5 proc. respondentów. Zdaniem 19,4 proc. rok 2019 będzie raczej dobry, a zaledwie 6,8 proc. będzie bardzo dobry.

Drugim pytanie, na jakie odpowiadali rolnicy, było „Jakiej kondycji finansowej gospodarstwa spodziewasz się w 2019?”. Aż 30,9 proc. odpowiedziało, że „to co gospodarstwo zarobi, wydam na produkcję”. Zdaniem 23,5 proc. „nie wystarczy na wszystko, dołożę z oszczędności”. Co piąty, bo 22 proc. rolników uważa, że stan gospodarstwa pozwoli na odłożenie nadwyżek, a 16,7 proc. obawia się zadłużenia - „nie wystarczy na wszystko, gospodarstwo będzie zadłużone”. Tylko 6,8 proc. uważa iż stan gospodarstwa pozwoli im na podjęcie inwestycji.

Z powyższego wyłania się pesymistyczny obraz nastrojów wśród producentów mleka. Z jednej strony, chcieliby otrzymywać więcej pieniędzy za dostarczone mleko, ale równocześnie obawiają się, spadku tych cen i poważnie się z tym liczą. Ponadto, badanie BGŻ BNP Paribas pokazuje zdecydowanie pesymistyczne nastroje panujące na wsi. Rolnicy obawiają się pogorszenia sytuacji i spadku swoich dochodów, a nawet popadnięcia w zadłużenie. Zarządy spółdzielni mleczarskich powinny wyciągnąć z tego wnioski, gdyż pesymistyczne nastroje wśród dostawców mleka, z równoczesnym nie podjęciem żadnych akcji przeciwdziałającej temu zjawisku, może skutkować zwiększeniem ilości rolników, którzy zrezygnują z produkcji mleka.

Źródło: Roman Wieczorkiewicz, portalspożywczy.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-ZEA wprowadzają obowiązek nadawania znaku EQM importowanym produktom mleczarskim
-W kwietniu spadła cena mleka, ale nadal była wyższa niż przed rokiem
-Mleczna środa: Rynki światowe a ceny konsumpcyjne w Polsce
-Różne podejścia do znakowania produktów z GMO
-Certyfikat non GMO coraz bardziej popularny w różnych sektorach branży spożywczej
-EDA: Napięcia w handlu UE-USA uderzają w mleczarstwo
-EDA: Sektor mleczarski musi być gotowy na każdy scenariusz Brexitu
-EDA: Oznakowania Geograficzne to system jakości
-W mleczarstwie najczęściej stosowaną strategią jest tzw. strategia mieszana
-Mleczna środa: Mleczarstwu może zabraknąć specjalistycznej kadry
-Cena mleka w lutym 2019 była wyższa niż przed rokiem
-Polskie firmy mleczarskie zaprezentują się na Targach SIAL 2019
-Rola sektora mleczarskiego w emisji gazów cieplarnianych
-Credit Agricole: Anomalie pogodowe hamują spadek cen produktów mlecznych


 
Archiwum
- Czerwiec 2019
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.