Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Opracowania
www.netb.pl
2019-03-04
Ekonomiczny poniedziałek: Branża spożywcza w obliczu zmian stawek VAT od 2020 r.

Choć w raporcie z konsultacji publicznych projektu nowelizacji ustawy o VAT i Ordynacji podatkowej, resort finansów uwzględnił szereg zgłoszonych uwag, to nie wszyscy mogą odetchnąć z ulgą.

Już w 2018 roku Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad obszerną nowelizacją ustawy o VAT. Zasadniczym celem jest uproszczenie systemu i "równanie stawek w dół", ale już od początku projekt wzbudzał sporo kontrowersji, w szczególności w branży spożywczej (przewidywał w wielu obszarach podwyżkę podatku).

15 lutego br. Rządowe Centrum Legislacji opublikowano na swojej stronie internetowej wyniki konsultacji publicznych w zakresie projektu zmian w stawkach VAT. To podsumowanie wszystkich uwag zgłoszonych w toku konsultacji publicznych.

RAPORT DOSTĘPNY JAKO ZAŁĄCZNIK DO ARTYKUŁU!
Kontrowersyjna zmiana dla producentów soków

Aktualnie napoje na bazie owoców i warzyw są obłożone preferencyjną stawką 5% VAT, jeśli zawierają co najmniej 20 proc. soku (jeśli zaś zawartość soku jest mniejsza – stawka wynosi 23%). W pierwotnej wersji projekt zakładał utrzymanie wskazanej stawki obniżonej wyłącznie dla napojów o 100-proc. zawartości soku.

To wzbudziło sprzeciw branży. Krajowa Unia Producentów Soków oszacowała nawet, że to oznaczałoby, że konsumenci i branża zapłacą dodatkowo 450 mln zł rocznie. Według KUPS podwyżka stawki VAT najbardziej dotkliwa byłaby dla producentów jabłek i zagęszczonego soku z tych owoców. Jak wskazywało Stowarzyszenie, Polska rocznie produkuje ok. 300 tys. ton zagęszczonego soku z jabłek, co plasuje nas na pierwszym miejscu w UE i drugim, po Chinach, na świecie. Według KUPS, wzrost VAT na nektary i napoje owocowe lub warzywne może także wyeliminować z rynku producentów czarnej porzeczki, aronii i wiśni oraz producentów nektarów i napojów na bazie soków z tych owoców (soki 100% są po prostu nie smaczne, trzeba je mieszać).

W wyniku tych i innych postulatów resort zdecydował o kompromisowym rozwiązaniu. W nowej wersji projektu stawka 5% ma znajdować zastosowanie nie tylko do soków 100%, ale też do nektarów owocowych, napojów warzywnych, w których udział masowy soku wynosi co najmniej 50% składu surowcowego oraz napojów powstałych w wyniku połączenia ww. produktów. Reszta produktów z tej kategorii ma być objęta najwyższą - 23-proc. stawką VAT.

To wciąż nie zadowala branży sokowo-napojowej, która podaje, że nektary stanowią najmniejszą (12 proc.) część w strukturze rynku. Podczas, gdy napoje stanowią aż 50 proc. udział w strukturze spożycia.
- Podwyżki podatków na napoje owocowe i warzywne będą dotkliwe również dla konsumentów. Wielokrotnie mówiliśmy o niekorzystnych zmianach w strukturze konsumpcji i jakości samych produktów, które wynikną w następstwie podwyżek VATu. Aktualnie rynek napojów owocowych i warzywnych w Polsce wyróżnia się na tle krajów Unii Europejskiej wysoką zawartością soku. U nas jest to min. 20 proc., podczas gdy w krajach UE ta wartość jest o połowę niższa, a we Francji i w Wielkiej Brytanii tylko 5%. Prężnie rozwijająca się gałąź napojów owocowych z wysoką zawartością soku z owoców lub przecieru z warzyw, która jest unikalna dla Polski i wyróżniająca się na globalnym rynku, może zostać gwałtownie zahamowana. Producenci, poszukując możliwości konkurowania na rynku napojów, będą zmuszeni ograniczyć inwestycje w innowacje lub poszukiwać oszczędności kosztem jakości produktu - podawali przedstawiciele KUPS podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które odbyło się 19 lutego br.

Roślinne zamienniki mleka z wyższą stawką

MF nie uwzględniło także postulatów utrzymania stawki 5% na napoje roślinne (takie jak np. owsiane, gryczane, orkiszowe, ryżowe, sojowe itp.).

Dotychczas wyroby tego rodzaju mogły korzystać z preferencyjnej 5% stawki VAT, gdyż uznawane były za napoje o zawartości soku przekraczającej 20% składu surowcowego. Zmiana w zakresie soków, nektarów i napojów skutkuje także podwyżką cen na produkty zastępujące mleko zwierzęce, co - jak podkreślali eksperci - szczególnie dotkliwie mogą odczuć osoby cierpiące na nietolerancję laktozy.

- W odniesieniu do napojów projekt przewiduje generalnie stawkę podstawową (obecnie 23%), z preferencji (stawka 5%) mają korzystać wyłącznie określone napoje: mleczne, soki i nektary owocowe, określone napoje warzywne i owocowo-warzywne, preparaty i napoje mleczne dla niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego - podało MF w raporcie po konsultacjach społecznych.

Zatem producenci roślinnych zamienników mleka będą mogły skorzystać ze stawki obniżonej tylko w razie spełnienia nowych warunków (dział masowy 'soku' wynosi co najmniej 50% składu surowcowego).
Przetwory piekarnicze z 5-proc. stawką

Jak podkreśla KUPS, propozycje resortu wydaje się niezrozumiała także z innego względu - równocześnie ministerstwo zapowiedziało obniżenie VAT do 5 proc. na ciastka, wafle, chipsy i krakersy, tym samym wspierając konsumpcję produktów wysoko przetworzonych. Równanie w dół można bowiem zaobserwować na przykładzie wyrobów piekarniczych, które w tej chwili także objęte są trzema stawkami VAT.

- Cel projektowanych przepisów w postaci ujednolicenia stawek VAT dla podobnych produktów oraz uproszczenia zasad stosowania tych stawek (poprzez np. likwidację subiektywnych kryteriów w rodzaju terminu przydatności do spożycia czy terminu minimalnej trwałości) został osiągnięty w odniesieniu do produktów piekarniczych poprzez objęcie jedną stawką 5% całego działu CN 19 (przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka, pieczywa cukiernicze), w którym mieszczą się takie towary - podało MF.

To oznacza, że jedna stawka 5% będzie stosowana do wszelkiego rodzaju wyrobów piekarniczych i cukierniczych (a więc również gofry, paluszki czy pączki itp.), objętych obecnie trzema stawkami VAT, uzależnionymi od takich kryteriów jak np. zawartość wody, termin przydatności do spożycia czy termin minimalnej trwałości.

Zdaniem MF "enumeratywne wyłączenie określonych (wybranych w sposób subiektywny) produktów z tej grupy ze stawki obniżonej spowodowałoby powstanie bardzo skomplikowanych przepisów, których stosowanie w praktyce byłoby utrudnione, a wobec reguł i zasad, którymi rządzi się CN (brak definicji np. paluszków, gofrów itd.) prowadziłoby do powstania wielu wątpliwości interpretacyjnych."

Mięsiarze odetchnęli z ulgą

- Produkty lecznicze weterynaryjne pozostaną objęte stawką w wysokości 8% - projekt z 8 listopada zakładał objęcie tych produktów stawką podstawową (23%) - podało MF. To zmiana w porównaniu z projektem, który zakładał podwyższenie stawki VAT na leki weterynaryjne z 8 proc. do 23 proc.

Z ulgą odetchnęli więc zainteresowani tematem mięsiarze, mleczarze, ale też właściciele psów i kotów.

Wielbiciele owoców morza szykują się na podwyżki

Projekt nowej matrycy VAT wyłącza możliwość stosowania obniżonych stawek VAT w odniesieniu do tzw. sprzedaży „owoców morza”, czyli homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych kodami CN 0306 – CN 0308 (obecnie jest to stawka 5 proc.). Wyłączenie ze stosowania obniżonych stawek VAT przewidziano również dla wyrobów przetworzonych powstałych z powyższych produktów (wyłączenia z działu 16 CN). Ponadto sprzedaż ww. produktów przez placówkę gastronomiczną w ramach usługi gastronomicznej także będzie objęta stawką 23%.
W ramach konsultacji społecznych zgłaszano także, że wyłączenie możliwości stosowania obniżonych stawek VAT w odniesieniu do sprzedaży tzw. „owoców morza” spowoduje ograniczenie dostępności ww. produktów, ograniczy ich spożycie ze względu na wyższe ceny spowodowane stosowaniem 23% stawki VAT oraz będzie stanowiło sygnał dla społeczeństwa, iż spożycie ww. produktów nie ma walorów prozdrowotnych, co jest wyraźnie sprzeczne z ustaleniami naukowców.

Jednak te uwagi nie zostały uwzględnione przez resort finansów, który tłumaczy: "stawka obniżona w wysokości najniższej dopuszczalnej, tj. 5% obejmuje zasadniczo podstawowe produkty spożywcze. Trudno za takie jednak uznać w naszych warunkach kulturowych, klimatycznych tzw. owoce morza."

Ile czasu na przygotowanie się do zmian?

Jedną z kluczowych zmian ogłoszonych w raporcie po konsultacjach będzie zmiana planowanego terminu wejścia w życie nowej instytucji prawnej - Wiążącej Informacji Stawkowej.

- Nowe zasady związane z systemem stawek VAT będą stosowane od 1 stycznia 2020 r., od 1 czerwca 2019 r. (a nie jak pierwotnie przewidywał projekt od 1 kwietnia 2019 r.) wejdą w życie przepisy umożliwiające podatnikom i określonym w ustawie podmiotom uzyskanie WIS, co pozwoli im na wcześniejsze otrzymanie informacji istotnych z punktu widzenia prowadzonej działalności, dotyczących opodatkowania podatkiem VAT, a zatem odpowiednie przygotowanie się do nowych realiów - napisało MF w raporcie z konsultacji.

Oznacza to m.in., że przedsiębiorcy będą mieli mniej czasu na przygotowanie się do tych rozległych zmian.

więcej na: http://www.portalspozywczy.pl/technologie/wiadomosci/ekonomiczny-poniedzialek-branza-spozywcza-w-obliczu-zmian-stawek-vat-od-2020-r,168778.html

Źródło: PM, www.portalspozywczy.pl

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Badanie: Jakie sieci handlowe Polacy lubią najbardziej?
-Rynek magazynowy dla e-commerce rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie (badanie)
-Sektor rolno-spożywczy: Co wpływa na spadającą popularność pracy tymczasowej?
-ARiMR zapowiada: Większe wsparcie dla grup producentów rolnych
-Ekspert: Drożejące warzywa i wieprzowina podbiły inflację, to jeszcze nie koniec
-Badanie: Prawie połowa konsumentów czeka na letnie wyprzedaże
-Badanie: 38 proc. transakcji w punktach handlowo-usługowych jest realizowanych za pomocą kart
-Faktoring młodszym bratem leasingu. Rynek będzie rósł w dwucyfrowym tempie
-Nowe drogi ekspresowe napędzają rynek magazynowy
-Spowolnienie gospodarcze wymusiło na firmach redukcję kredytu kupieckiego
-Bez współpracy biznesu z nauką, ludzkości zabraknie jedzenia
-Slogan reklamowy niezgodny z prawdą może sporo kosztować
-Outlet w Krakowie powstaje w nowym formacie
-Seniorzy to niedostatecznie rozpoznana kategoria przez branżę spożywczą


 
Archiwum
- Czerwiec 2019
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.