Internetowa Giełda Towarowa NetBrokers jest największą w Polsce platformą skierowaną do firm działających na rynku rolno-spożywczym.  
 
 
wersja polska
wersja angielska
wersja rosyjska
 
Tabela ofert
 Kod firmy:
 ID:
 Hasło:
Wejście Rejestracja
   
 
  | O firmie | Cennik | Reklama | Informacje prasowe | Instrukcja obsługi | Kontakt | Charakterystyka Tabeli Ofert |
 
   
 
Miejsce na Twoją
reklamę
Miejsce na Twoją
reklamę
 
 
      Wyświetlanie wyników: 10 25 50 wszystkie                waluty online: [Bankier.pl]
 
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | na dół | strona główna | administrator |     
 
 
Unia Europejska
  Wspólna Polityka Rolna
- Informacje ogólne
- Dopłaty bezpośrednie
- WPR na lata 2014-2020
- Płatności bezpośrednie

-

Handel zagraniczny
- Portal UE
   
Rynki towarowe
  Mięso
- Notowania
- Notowania rynków zagranicznych
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW: [ wieprzowina, wolowina, drób, baranina ]
  Zboże
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Pasze
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Owoce i warzywa
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Mleko
- Notowania
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Cukier
- Komentarze i analizy
- Informacje MRiRW
  Prognozy
- Ogólne,    Mięso
- Zboże,      Mleko
  Wykresy cen towarów
- Wykresy z tabeli NetBrokers
   
Wokół rynków
- Środki ochrony roślin [10]
- Pasze i dodatki [37]
- Przyprawy i osłonki [19]
- Maszyny i urządzenia [27]
- Usługi transportowe [74]
- Wędliny [14]
- Magazyny, chłodnie, itp. [44]
   
 
 
Komentarze i analizy
www.netb.pl
2017-06-05
Raport IERiGŻ: Koniunktura w rolnictwie

W kwietniu 2017 r. koniunktura w rolnictwie znacznie poprawiła się pod wpływem wzrostu zarówno wskaźnika nożyc cen jak i potencjalnego popytu. Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) podniósł się w kwietniu o 0,6 pkt. proc. do 100,6 punktu. Wskaźnik ten był także o 0,5 pkt. proc. wyższy niż przed rokiem o tej porze. Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu zwiększył się w kwietniu o 1,1 pkt. proc. do 100,5 punktu, głównie pod wpływem sezonowego zwiększenia wyrównanego wskaźnika sprzedaży przemysłu spożywczego (o 2,9 pkt. proc do 102 punktów) oraz wzrostu wyrównanego indeksu zmian wynagrodzeń i cen żywności - informują w raporcie analitycy IERiGŻ.

Marcowy wzrost wynagrodzeń był najwyższy od lat, podczas gdy ceny detaliczne żywności spadły. Negatywny wpływ na potencjalny popyt wywarło natomiast osłabienie dynamiki obrotów handlowych artykułami rolno-spożywczymi w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu był jednak mniejszy niż przed rokiem o 0,6 pkt. proc. Wyrównany wskaźnik nożyc cen wzrósł w analizowanym miesiącu o 0,2 pkt proc. do 100,9 punktu. Jednocześnie był on o 1,4 pkt. proc. wyższy niż w kwietniu 2016 r. Wpłynęły na to podwyżki cen większości surowców rolniczych.

Jak informują eksperci IERiGŻ w raporcie w marcu podniosły się ceny wszystkich zbóż (o 0,2-3,9%), ziemniaków (o 13,3%), trzody chlewnej (o 3,3%) i drobiu (o 4,3%). Ceny bydła nie zmieniły się. Staniało tylko mleko – o 0,8%. W sumie uśredniony wzrost wyrównanego wskaźnika zmian cen skupu wyniósł w marcu 2%. Jednocześnie zaczęły rosnąć ceny środków produkcji. Wyrównany wskaźnik zmian cen środków produkcji wyniósł w kwietniu br. 100,2 punkty, a więc tyle samo co w poprzednim miesiącu i o 0,4 pkt. proc. przekroczył jego poziom sprzed roku. Zmiany cen jakie dokonały się w ciągu I kwartału 2017 r. w porównaniu z grudniem 2016 r. były korzystne dla rolnictwa. Ceny koszyka skupu wzrosły bowiem o 2,7 pkt. proc., podczas gdy środki produkcji zdrożały o 0,5 pkt. proc. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen wyniósł 102,1 punktu, podczas gdy przed rokiem wynosił niespełna 99 punktów. W najbliższych miesiącach można spodziewać się zbliżonych rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. Sprzyjać temu powinny rosnące wraz z poprawą sytuacji dochodowej konsumentów ceny detaliczne żywności, poprawa koniunktury na światowych rynkach surowcowych, a także sezonowe spadki podaży większości produktów roślinnych i możliwe sezonowe wzrosty cen skupu trzody chlewnej i drobiu.

Ostatnie prognozy światowych zbiorów przewidują niewielkie zmniejszenie produkcji. Nie zmieni to jednak zasadniczo relacji podaży i popytu, mimo zwiększonego zapotrzebowania, ze względu na rekordowe zapasy. Zapasy na koniec sezonu 2017/18 wprawdzie będą mniejsze, ale i tak będą bardzo wysokie i będą działać stabilizująco na ceny światowe. Dla krajowego rynku zbóż będzie to oznaczać kolejny rok niskich cen, które prawdopodobnie będą wahać się w granicach cen bieżącego sezonu. Zwłaszcza, że także w Polsce zbiory mogą być większe niż przed rokiem. Być może pozwoli to odbudować częściowo bardzo niskie zapasy. O tym zadecyduje jednak wielkość eksportu zbóż.
Eksperci IERiGŻ informują w raporcie, że znacznie większy od przewidywanego przez KE eksport wieprzowiny do krajów trzecich spowodował, ze ceny w UE-28 i w Polsce wzrosły silniej niż przewidywano, mimo ograniczeń stosowanych przez niektóre kraje ze względu na ASF panujące w niektórych rejonach Polski. Słabnąca dynamika cen może jednak zapowiadać niższą skalę ich wzrostu.

Ptasia grypa, która dotarła także do Polski kilka miesięcy temu nie spowodowało większych skutków dla eksportu i funkcjonowania rynku drobiu w Polsce. Eksport zwiększył się, zwłaszcza do krajów członkowskich UE, do których eksport jest łatwiejszy, ale także do krajów trzecich. Przewagi cenowo-kosztowe polskiego drobiarstwa nie maleją, co umożliwia eksportowanie rosnących nadwyżek podaży. Ceny krajowe zaczęły rosnąć z początkiem 2017 r., po ich wcześniejszym spadku w czwartym kwartale roku poprzedniego.

Jak wskazują analitycy IERiGŻ w kwietniu utrzymały się słabe tendencje spadkowe cen na światowym rynku mleka. Dairy Price Index DPI) zmalał w porównaniu z poprzednim miesiącem o 6,2 pkt. proc. lub o 3,3%. Dobra koniunktura na światowym rynku mleka jednak nadal utrzymuje się. Wpłynęło na to rosnące spożycie i ceny masła w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych - co ogranicza ich eksport. Tanieją przede wszystkim proszki mleczne, a także sery po wcześniejszych znaczących podwyżkach ich cen. Istotnym zagrożeniem dla dalszego rozwoju cen odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) są bardzo wysokie zapasy w UE.

Wiosenne ożywienie popytu skutkowało wzrostem cen środków produkcji. Podniosły się przede wszystkim ceny środków plonotwórczych, w tym głównie nawozów azotowych oraz środków ochrony roślin. Na ceny materiałów budowlanych ożywiająco zadziałało zwiększenie inwestycji, po ubiegłorocznej zapaści. Podniosły się także ceny maszyn i urządzeń, mimo przedłużających się opóźnień w uruchomieniu wsparcia inwestycji w ramach PROW 2014-2020.

- Po znaczącym wzroście cen żywności w lutym w marcu żywność relatywnie staniała na poziomie detalu. Może to wskazywać, że wzrost cen detalicznych żywności w 2017 r. nie będzie tak dynamiczny jak się spodziewano, po długotrwałym procesie relatywnego tanienia żywności. Zimna i deszczowa wiosna może jednak doprowadzić do zmniejszenia produkcji owoców z drzew i roślin wcześniej kwitnących, nie tylko w Polsce. Może to skutkować znacznym wzrostem cen owoców i przyspieszyć dynamikę cen całej żywności - czytamy w raporcie IERiGŻ.
Źródło: www.portalspozywczy.pl/ IERiGŻ

 
 
 
Tygodnik Finansowy
-Czy polski konsument jest odpowiedzialny?
-Opinie ważnym elementem wiarygodności e-sklepu - badanie
-Rafał Krauze z trnd Polska na X FRSiH: Konsumenci bronią marek, które lubią i cenią
-ARiMR zakończyła kontrole w gospodarstwach rolników
-KE: Prognoza plonów roślin uprawnych w UE
-Gobarto: HoReCa wciąż nie jest rynkiem producenta
-Raport IERiGŻ: Koniunktura w rolnictwie
-EEC 2017: Kultura oszczędzania (pełna relacja)
-Daniłowski, Jakubiak, Pawiński, Mokrysz, Moczulski, Gantner na EEC 2017
-W logistyce produktów mrożonych outsourcing jest dominującym trendem
-Ambasada Izraela: Polski rynek jest bardziej otwarty na świeże produkty niż na żywność przetworzoną
-FAMMU/FAPA: import i eksport cukru w 2016 na plus
-Polskie soki i przetwory owocowe mogą skusić Indie; szansa dla jabłek i aronii
-Umowa z przeszkodami


 
Archiwum
- Kwiecień 2018
 
Archiwum roczne
2007
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2006
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2005
I II III IV
V VI VII VIII
IX X XI XII
2004
I IX X XI
XII - - -
 
 
    Dział Handlowy:  Gadu-Gadu 4997525 | wstecz | dalej | do góry | strona główna | administrator | 

   
 
 
E-mail: biuro@netb.pl,   Telefon: +48 12 687-55-00,  Faks: +48 12 395-32-76; +48 12 687-55-01.
 
  NetBrokers Sp. z o.o. dokładając wszelkich starań, aby informacje zamieszczone na poniższych stronach były kompletne i zgodne z prawdą, nie jest jednak w stanie zagwarantować ich poprawnosci i nie ponosi żadnej odpowiedzialnosci za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania z nich.